Midea front-loading washing machine, 10 kg, 14 programs, white
| Dimensions | 59.5 x 53.6 x 85 centimetres |
| trade mark | Media |
| Download type | In front of me |
| Capacity | 10 kg |
| Type of the job | Fully automatic |
| Control type | Handles - touch |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| the color | white |
| Number of programs | 14 |
| Frequency | 60 Hz |
Midea 10kg front loading washing machine with dial switch
The Midea washing machine provides a dial switch that combines a practical display with an easy-to-use circular switch. This sophisticated design shows the details of the washing program you have chosen, making the washing process very easy and intuitive. Midea was inspired by its design from the shape of the full moon.

Wi-Fi control of the Midea washing machine
The Midea washing machine allows you to have full control over your laundry from anywhere and at any time through the MSmartHome application. Thanks to this feature, you can easily turn on the washing machine, select the washing program, and track the washing progress, all via your smartphone. All you have to do is monitor your washing machine via your smartphone.
Steam care feature in the Midea washing machine
Take care of the health of your loved ones and provide them with the best possible hygiene! If you suffer from allergies or care about the cleanliness of your clothes, the Steam Care feature of the Midea washing machine is what you need. This feature generates hot steam that kills up to 99.99% of germs, ensuring you have clean, germ-free clothes every time.

Maximum speed for washing clothes in the Midea washing machine
With the maximum speed mode, you can reduce the duration of the wash cycle by up to forty percent! This means you can get your clothes clean and dry in less time than traditional. If you want to wash your clothes before you go out but are afraid that they will not finish quickly, then the maximum speed mode is designed especially for you!
Automatic cleaning program for the washing machine tub
You don't have to worry about cleaning the washing machine tub anymore. The Midea washing machine automatically cleans itself after each wash cycle, expelling dirt from the washing machine tub and providing more effective cleaning of clothes.

Additional features in the 10 kg Midea washing machine - 14 programmes
- Product type: washing machine
Loading type: front loading
Washing capacity: 10 kg
Maximum rotation speed: 1400 rpm
Energy efficiency class: A
Delay start option: 24 hours
Steam function: Yes
Control type: dial + touch
Display type: LED
Time delay: Yes
Digital inverter motor: Yes
Built-in water heater: Yes
Smart Connect: Yes
Child safety lock: Yes
Model number: SK-MF20W100WW
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00









