Midea front loading washing machine, 10 kg wash, 7 kg dryer, 16 programmes, white
| Dimensions | 59.5 × 59.5 × 85 سنتيميتر |
| the color | white |
| Type of the job | Fully automatic |
| Washing capacity | 10 kg |
| Dryer capacity | 7 kg |
| Rotational Speed | 1600 rpm |
| Number of programs | 14 |
| Control type | Handles - touch |
| Compressor type | reflector |
| Volt | 220 volt |
Washing machine with the ability to add clothes at any time
Have you ever discovered that you forgot to put a shirt or some socks into the washing machine after running it? This is no longer a problem, thanks to the feature of simply putting more clothes in the washing machine. Simply press and hold the on/off button for 3 seconds, then put more clothes on

Wide-door washing machine and dryer
You will notice that the door of the Midea washing machine is wider than the standard door of other washing machines, allowing you to place quilts, bed sheets, or curtains with ease. Your washing machine also appears in the bathroom or kitchen in a very attractive way thanks to its uniquely and elaborately designed door.
Pre-wash
How can you deal with stains left by red beets, carrot juice, or tomato soup on your clothes? The pre-wash cycle helps you with this, as it dissolves the toughest stains and removes them easily!

15 minute quick wash programme
Do you need to wash your clothes in a short time? This program will only take 15 minutes to wash a small amount of clothes (no more than 1 kg) that do not need deep cleaning.
Fresh air feature in washer and dryer
The Midea washing machine drum rotates every 30 minutes to prevent laundry from piling up. There is a fan to ensure air circulation and remove unpleasant odors so that your laundry becomes clean, fresh and smells great.

Product type: Washer and dryer
Loading type: front loading
Washing capacity: 10 kg
Drying capacity: 7 kg
Maximum rotation speed: 1600 rpm
Energy efficiency class: A
Delay start option: 24 hours
Steam function: Yes
Control type: dial + touch
Display type: LED
Time delay: Yes
Digital inverter motor: Yes
Built-in water heater: Yes
Smart Connect: Yes
the color is white
Model number: SK-MF200D100W
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00









