Midea washing machine top loading, twin tubs, 12 kg, wash, 7 kg, dry, white
| Dimensions | 580 x 950 x 1050 centimetres |
| the color | white |
| trade mark | media |
| Download type | Top loading |
| Washing capacity | 12 kg |
| Dryer capacity | 7 kg |
| Control type | Knobs |
| Maximum rotation speed | 1350 rpm |
| Model number | SK-TW120ADNB |
| Number of programs | Multi |
Transparent top cover
See what is happening inside the washing machine With the transparent top cover of this distinctive Midea washing machine, you can also monitor whether the clothes are being washed and dried properly.

Top loading washing machine
Save time and save energy with the Midea top load washing machine, equipped with the best technology available that delivers nothing but perfectly clean clothes. Clothes are loaded through the top of the machine, which is usually covered by a hinged door but you can choose not to cover it as you wish.

Fast drying
Equipped with a special drying tub, this washing machine provides faster drying performance for your clothes, so you can enjoy a washing machine that really cleans your clothes. This unique system dries your clothes quickly, keeps fabrics safe from damage, promotes effective drying and gives you satisfying and wonderful results.
Perfect design
Advanced, modern and distinctive design with optimal drying capacity and an effective air drying feature that gives you less wrinkles and tangles in fabrics. This washing machine from Midea is safe for clothes and protects them from damage, so you can now forget all your worries.

Washing machine type: twin tub washing machine
Washing machine loading type: top load
Washing capacity: 12 kg
Drying capacity: 7 kg
Number of washing programs: multiple programs
Energy efficiency level: E
Control type: knobs
Maximum power: 360 watts
Air drying system
Maximum rotation speed: 1350 rpm
Wash timer: 15
It works without vibration or noise
Modern design control panel.
Works with all types of washing powders.
Fan designed to prevent clothes tangling
Voltage: 220/60 Hz
the color is white
Model number: SK-TW120ADNB
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









