Midea clothes dryer, American model, front loading, 12 kg, white
| Dimensions | 68.6 x 71.5 x 104.4 centimetres |
| trade mark | Media |
| Washing capacity | 12 kg |
| Rotational Speed | 1200 rpm |
| Number of programs | 8 |
| Noise level | 85 dB |
| Download type | Front loading |
| the color | white |
| Voltage | 220 volt |
| Frequency | 60 Hz |
American style clothes dryer
The Midea Top Loading Clothes Dryer is one of the best appliances you could have at home. Its drying technology provides gentle and optimal care for your fabrics without compromising on washing performance, as it generates dynamic, multi-directional airflow, which in turn prevents tangling
Midea clothes dryer is the fastest in drying
Get faster drying performance with the Midea Clothes Dryer, where you can enjoy a dryer that extracts all the water from your laundry This unique system dries your clothes quickly, keeping fabrics safe from damage and promoting efficient drying

Clothes dryer with rotating air drying feature
The clothes dryer comes with a spin drying feature and with the unique cover design, the internal wind circuit allows the water to be easily evacuated from the fabric, effectively improving the drying effect
12 kg clothes dryer suitable for families
A clothes dryer with a compact design and incredible features that delivers nothing less than you expect. Technical innovation that enhances drying power and balances performance with energy and water savings.

Additional features of the Midea clothes dryer
Loading type of Midea clothes dryer: Front
Washing capacity: 12 kg clothes dryer
Basin material: aluminized steel
Humidity sensor: Yes
Number of drying cycles: 12
Control panel light color: white
Control panel color: grey
Other Features: Dry Sensor – 4 Dry Levels – 4 Dry Temperature Settings
End of cycle indicator: present
Reverse door hinge: Yes
the color is white
Voltage: 220V/60Hz
Model Number: SK-MD500A120W
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00









