Philips Toaster 830W 2 Slices White
SAR 139.00
Out of stock
SKU
BM-HD2581-01
| warranty | 2 Years |
| color | white |
| Material of manufacture | Plastic |
| Watts | 1100 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
| warranty | 3 Years |
| color | white |
| Material of manufacture | Plastic |
| Watts | 830 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
- Philips two slice toaster
8 settings
Built-in bun warming rack in compact design
8 settings to toast different types of bread without burning it
You can adjust the browning setting to your preference and get the toast you want
Two large slots can be adjusted for different sizes of bread
Bread stays centered for even browning results on both sides thanks to the self-centering feature
Integrated bun rack for easily warming up your favorite cakes, pastries and rolls - The reheat function warms up toast in a matter of seconds, and the defrost function helps in toasting frozen bread in one go.
Stop the process at any time you want by pressing the stop button
Easy cleaning thanks to the removable crumb tray
Lift-up feature to easily remove small pieces of bread
The auto shut-off feature helps protect the product from short circuiting
830 watts
| Color | White |
|---|---|
| Brand | philips |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00









