Ariston front loading washing machine, 7 kg, silver
| Dimensions | 89 x 64 x 60.5 centimetres |
| trade mark | Ariston |
| the color | silver |
| Washing capacity | 7 kg |
| Control type | Discs and buttons |
| Rotational Speed | 1200 rpm |
| Number of programs | 14 |
| Control type | Handles - touch |
| Download type | Front loading |
| Frequency | 60 Hz |
Ariston front load washing machine, capacity 7 kg
Leave the fatigue behind with a 7 kg front-loading washing machine from Ariston, with its smart technology and convenient features, and enjoy quick and perfect washing results.
Automatic washing machine with steam cleaning program
The steam washing features of the Ariston 7kg front-load washing machine provide dual benefits to the washing process. Steam sterilization eliminates 99.9% of bacteria and refreshes your clothes easily. Whether you need to freshen or purify them, it is the most suitable solution to take care of them without any compromise on quality. the performance

Front-loading washing machine, capacity 7 kg, with quick wash programme
The quick wash program in the Ariston washing machine is one of the most widely used programs among housewives and single people. It allows you to reduce the washing cycle time by reducing the number of rinsing times and heating the water, and thus you can ensure optimal washing performance in less time and up to 50%.

Ariston 7 kg washing machine has multiple features to suit your requirements
In case you forgot to add a dirty shirt or your favorite jeans after running the washing machine. Fariston offers you a large front-loading washing machine with a stop and add feature that allows you to put in any forgotten clothes during the first minutes of the cycle without compromising the quality of washing performance.
Large family-sized front-loading washing machine
By redesigning the interior, the Ariston 7kg Front Loading Washing Machine has created a large, standard-sized drum that enables you to wash any load you want. More space means less stress, gentler washing and better care for your clothes

Ariston washing machine quick spin for high drying
The faster the spin speed of the washing machine, the faster the tub spins and the dryer the clothes become. A large front-loading washing machine from Ariston with a spin speed of 1200 rpm is enough to make your clothes completely dry after the washing process is finished, without causing any damage to them.
Additional features of Ariston 7kg front load washing machine
- Large washing machine, front loading, capacity: 7 kg
Child safety lock: Yes
Ariston washing machine quick spin at 1200 rpm
Ariston washing machine has multiple features: LED display - inverter - steam
Color: silver
Model Number:SK-NM10723SS6
Full warranty on the engine for 10 years
![]()
| Color | White |
|---|---|
| Brand | ARISTON |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00









