Front loading clothes dryer, 16 kg, silver
| Dimensions | 700 x 770 x 990 centimetres |
| trade mark | LG |
| Download type | In front of me |
| Dryer capacity | 16 kg |
| Type of the job | Fully automatic |
| Drying technology | Heat pump |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| the color | silver |
| Number of programs | 14 |
| Frequency | 60 Hz |
Clothes dryer, 16 kg, auto-cleaning condenser
Enjoy amazing performance and unparalleled convenience with the LG 16kg clothes dryer. Features an auto-clean condenser that provides adequate airflow to maintain superior drying performance, saving you more free time and making cleaning easier.

LG clothes dryer with double filter
With a double filter, the LG dryer ensures that your clothes are always clean and dry
Dry sensor feature
The LG dryer has a Smart Dry Sensor that detects the moisture level in the clothes and automatically sets the drying time, improving drying performance and providing you with perfect results every time.

Clothes dryer 14 programs reversible door
The clothes dryer comes with a reversible door, allowing you to install the door on the left or right depending on your space conditions, making it suitable for any kitchen.
Smart ThinQ feature
With SmartThinQ, you can control your clothes dryer from anywhere using Wi-Fi, so you can easily start the wash remotely, download additional cycles and interact with the latest innovations from LG

LG washer and dryer pairing option
The Duo Care feature allows you to pair your dryer with your LG washing machine, providing you with optimal care and saving time and money in your busy life.
LG front loading clothes dryer specifications:
- Brand: LG
Type: Front Loading Clothes Dryer
Drying capacity: 16 kg
Dual inverter heat pump
Drying sensor
Allergy care
ThinQ (Wi-Fi) feature
Eco Hybrid feature
Nice care
Auto-cleaning condenser
Double filter
Child lock: Yes
Option to delay playback: 3 to 19 hours
Display type: LED
Control type: knob + touch
Number of heat settings: multiple
End of cycle signal indicator: Yes
Number of drying cycles: multiple
Model Number:SK-RH16U8EVCW
| Color | White |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00









