Indesit washing machine, front loading, 9 kg, 16 programs, silver
| Dimensions | 85 x 59.5 x 60.5 centimetres |
| trade mark | Indesit |
| Type | washing machine |
| Washing capacity | 9 kg |
| Number of programs | 16 |
| Rotational Speed | 1200 rpm |
| Noise level | 52 dB |
| the color | silver |
| Voltage | 220 volt |
| energy | 1850 watts |
Indesit washing machine with advanced technology
The Indesit front-loading washing machine has several cycles to choose from depending on your requirements. In quick mode, you can, depending on the type of laundry required, determine the number of minutes required for the duration of the wash cycle. All you have to do is throw your clothes and wait until the washing is finished. It will clean the clothes completely at the ideal temperature and at a spin speed of 1200 rpm.

At Indesit, we offer a wide range of washing machine options so you can choose from many and get the perfect one for your home. At Indesit, we have the best washing machine products, so you can definitely find the right product for you. With our wide selection of home goods made with the finest materials, you're sure to find something you'll love. If you're looking for where to buy washing machines online, you won't have a hard time finding a great option with us!

With the large washing capacity, you can wash as many clothes as you want without overloading the washing machine. It features a full-width door that opens wider, making it easier to load and unload clothes. Free yourself from frequent washing and enjoy more time for yourself and your family

Specifications:
Color: silver
Type: Front loading automatic washing machine
Capacity: 9 kg
Number of programmes: 16 programmes
Rotation speed: 1200 rpm
Model Number: XWE91283X 60HZ
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Indesit |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00









