LG 42 Liter Neo Chef Smart Microwave 1200 Watts
SAR 1,099.00
Out of stock
SKU
SK-MS4295CIS
| capacity | 42 liters |
| warranty | 3 Years |
| Temperature | Up to 250°C |
| Material of manufacture | Estelle |
| Watts | 1200 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
| Color | silver |
- Every dish you make will taste better since it's cooked evenly and thoroughly, preserving flavour
The smart inverter precisely controls the temperature to evenly heat and defrost foods
Detailed cooking power distributes the heat of a wide range of foods 1.5 times faster
Precisely low temperature cooking helps you to easily make healthy homemade yogurt
You can also easily cook steamed dishes using the steam attachments
equal heat
Defrost evenly
even watermelon
multi cook
stability in cooking
Easy cleaning
42 liters
1200 watts
| Color | White |
|---|---|
| Brand | LG |
| size | 42 L |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









