LG 55-inch NanoCell 4K Smart Monitor Series 79 HDR10 Pro
SAR 2,299.00
Out of stock
SKU
SK-55NANO796Q
| Dimensions | 123.5 x 78.8 x 26 centimetres |
| the color | black |
| Size | 55" |
| Precision | 3840×2160 |
| Screen type | NanoCell |
| Speaker type | AI Sound Pro |
| Image processor | AI Alpha 5 fifth generation 4K processor |
| Display resolution | 4K |
| Clarity type | HDR10 Pro |
| energy | 0.5 watts |
A blooming experience with the essence of pure colours
Experience colors anew with Pure Colors and Real 4K technology on LG NanoSeal TV

Primary color technology
LG NanoCell technology uses nanoparticles to filter out impure colors from RGB wavelengths.
Pure colors re-improved
and enhanced through processing
The α5 Gen5 AI Processor 4K analyzes and enhances the original content to improve quality

Comfortable and convenient features
Designed specifically to suit you
LG NanoCell TV features a convenient voice-activated interface that's completely customized for you

Bring imagination into your home
Enjoy your favorite movies in stunning pure colors on the extra-large LG NanoCell TV screen
Brand: LG
Type: Nanocell 4K Smart Display
Screen size: 55 inches
Series 79
Nano color
Alpha 7 fifth generation processor
4K processor
HDR10 Pro feature
HGiG gaming function
Model Number: SK-55NANO796Q
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00









