LG 55-inch OLED 4K Smart Screen A2 Series – HDR10 Pro resolution
SAR 5,299.00
Out of stock
SKU
SK-OLED55A26L
| Dimensions | 122.8 x 77.2 x 23.5 centimetres |
| the color | black |
| Size | 55" |
| Precision | 3840×2160 |
| Screen type | OLED |
| Speaker type | AI Sound Pro |
| Image processor | AI Alpha 7 5th generation 4K processor |
| Display resolution | 4K |
| Clarity type | HDR10 Pro |
| energy | 0.5 watts |
From the heart of complete darkness emerges light
LG's OLED pixels light up independently with no backlight to reduce glare. Now, dark areas become completely black with no light leakage or halo effect. Imagine a clear image with unparalleled depth

Beauty that amazes minds
Minds behind beauty. Following advances in deep learning, LG's α7 Gen 5 AI Processor uses Foreground and Background technology to maximize the depth field for stunningly lifelike image quality

Dazzling darkness, bright lights
By eliminating backlighting and eliminating the effect of backlighting, self-illuminating pixels achieve the deepest blacks for clear contrast in all lighting environments. Clearer images, enabling you to identify fine details that your eyes would normally miss.
Sharper image quality
Dynamic Tone Mapping uses the α7 Gen 5 AI Processor to detect what's in the frame and apply the optimal tone curve. The result is natural HDR accuracy, deep contrast, and fine detail.

You hear it wash over you
The α7 Gen 5 AI Processor mixes 2-channel audio and converts it to virtual 5.1.2 channel audio. Feel the action and chaos all around you as you venture deeper into your game world.
Brand: LG
Type: 4K OLED Smart Display
Screen size: 55 inches
Series A2
Alpha 7 fifth generation
4K processor
Dolby Vision IQ and Dolby Atmos
HGiG gaming feature
Model number: SK-OLED55A26L
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00









