LG 60 inch 4K smart screen
| Dimensions | 124 x 4.55 x 72 centimetres |
| the color | black |
| Size | 60" |
| Precision | 3840×2160 |
| Screen type | UHD |
| Speaker type | AI Sound |
| Image processor | AI Alpha 5 fifth generation 4K processor |
| Display resolution | 4K |
| Clarity type | HDR10 Pro |
| energy | 0.5 watts |
LG 60-inch smart screen with intelligence that goes beyond your thinking
Get ready for an amazing TV experience with the LG 60-inch Smart Display, whose intelligence goes beyond your thinking. Advanced features like Amazon Alexa and Apple AirPlay make it easy to control your TV with your voice, providing you with a unique and seamless user experience.

60 inch TV for a cinematic experience at home
Enjoy a cinematic experience at home with the LG 60-inch TV, featuring brilliant 4K resolution and clear, sharp details. You will feel like you are inside a movie theater with stunning picture quality and realistic colors
60 inch 4k smart TV with sports alerts
Never miss an important sports match with the LG 60-inch TV with Sports Alert. You can enjoy watching all your favorite matches and receive notifications before the start of every important match, helping you not to miss any exciting sporting moment.
LG Smart Display features HDR10 Pro
Enjoy a realistic and stunning viewing experience with the LG smart display that supports HDR10 Pro. Enhance the brightness, color and clarity of every image, making your content appear more lifelike.
Get ready for epic games with this 60 inch TV from LG
Get ready to play your favorite games with an exceptional experience on the LG 60-inch TV. Including features like Gamepad, Game Optimizers, and HGiG, you can enjoy epic games at the highest quality and great performance. The Game Dashboard provides you with easy settings to enhance your gaming experience and change your current game settings quickly and easily

LG 60 inch screen specifications:
Brand: LG
Type: UHD 4K Smart TV
Screen size: 60 inches
Series 79
HDR10 Pro feature
HGiG gaming function
Alpha 5 fifth generation processor
4K AI processor
Model Number: SK-60UQ79006L
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00









