LG 75-inch 4K QLED Series 7S Smart Monitor with Ultra HD resolution
| Dimensions | 145.2 x 91.1 x 33.6 centimetres |
| the color | black |
| Size | 75" |
| Precision | 3840×2160 |
| Screen type | QNED |
| Speaker type | AI Sound Pro |
| Image processor | α5 Gen 5 AI Processor 4K |
| Display resolution | 4K |
| Clarity type | Ultra HD |
| energy | 0.5 watts |
When Quantum Dot technology meets Nanocell
Enjoy pure, brighter colors! See a stunning picture with unique colors with the power of Quantum Dot and NanoCell technology.
75 inch TV screen with Dimming Pro technology
LG QNED TV's dimming technology uses deep learning algorithms to parse and transmit display data to backlight dim objects and create more accurate, lifelike images while reducing the effect of halos

Room-to-room sharing feature
Start a movie in the living room, and finish it in the bedroom with room-to-room sharing, where content can be moved freely across connected TVs throughout your home for an uninterrupted experience.
Smart screen with the fifth generation Alpha 5 processor
It's intelligence beyond your thinking! Thanks to ThinQ AI technology, LG UHD TV makes a smarter experience with voice control that connects you to the personalized content you crave!
α5 Gen5 processor with AI technology and 4K resolution
Super powerful processing! The fifth-generation Alpha 5 processor, powered by artificial intelligence technology, delivers sharp, clear images to enhance the displayed content, thanks to upgrading the 4K resolution and enhancing the overall image quality.
LG and True Cinema technology
Superior performance steals the show! Enjoy a breathtaking cinematic experience from the comfort of your home on the LG QNED TV

ThinQ AI technology and WebOS operating system
You can operate your Smart TV with ease, thanks to personalized alerts, recommended content types, smart assistants and more artificial intelligence technologies designed to give you an easy and enjoyable viewing experience.
Powerful gaming with the LG Smart Display
Enormous power in your hands so you can play with whatever you like! Now upgrade your gaming setup with the latest TVs for the ultimate next-gen gaming experience

75-inch screen with OTT services
You'll find all your favorite videos ready to stream online! Easily watch your favorite content across the largest online video streaming platforms directly on your LG QNED TV
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









