LG 86-Inch 4K UHD Smart Monitor Series 90 HDR10 Pro
SAR 5,499.00
Out of stock
SKU
SK-86UQ90006L
| Dimensions | 192.5 x 116.5 x 36.1 centimetres |
| the color | black |
| Size | 86" |
| Precision | 3840×2160 |
| Screen type | UHD |
| Speaker type | AI Sound Pro |
| Image processor | AI Alpha 7 5th generation 4K processor |
| Display resolution | 4K |
| Clarity type | HDR10 Pro |
| energy | 0.5 watts |
Ultra-clear 4K experience
LG UHD TVs elevate your viewing experience Enjoy vivid colors and stunning details on Real 4K TVs

Watch UHD TV on a whole new size
Experience your favorite content up close with this extra large 4K UHD TV.
Fits perfectly into your space
LG UHD TV now features a slimmer design and small bezel that perfectly complements your home decor.
Evolved to achieve unparalleled clarity
The α7 Gen5 AI Processor 4K elevates sound and picture quality using deep learning technology.
Redefining the 4K scale
Watch content not available in 4K with 4K resolution on large UHD displays to enjoy clarity and precision in every moment.

Intelligence beyond your thinking
From voice control to personalized content, LG UHD TV's ThinQ AI technology makes the experience smarter.
My profile
Enjoy the convenience of logging into your own account and watching only content recommended for you.
Sports alerts
With the Sports Alert feature, you can stop worrying about missing your favorite matches! You can receive notifications before the start of all the most important matches.
A cinematic experience at home
Watch in 4K and enjoy a cinema-like viewing experience

HDR10 Pro
With HDR10 Pro, the brightness level is adjusted to optimize color and clarity in every image. Enjoy the unparalleled enjoyment of how realistic your content is
Brand: LG
Type: UHD 4K Smart TV
Screen size: 86 inches
Series 90
HDR10 Pro feature
Alpha 7 processor
Fifth generation
Artificial Intelligence Pro for Audio
HGiG gaming function
Model number: SK-86UQ90006L
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









