LG washer and dryer, front loading, 8 kg wash, 5 kg dry, white
| Dimensions | 60 x 85 x 62 centimetres |
| trade mark | LG |
| Washing capacity | 8 kg |
| Dryer capacity | 5 kg |
| Number of programs | Multi |
| Rotational Speed | 1200 rpm |
| Display type | LED screen |
| the color | white |
| Volt | 220 volt |
| Frequency | 60 Hz |
AI DD
Intelligent care with 18% more fabric protection: Based on extensive data from accumulated washing experience, AI DD™ technology provides optimal washing motion for laundry care

What is AI DD™?
AI DD™ not only detects weight, but also senses the softness of the fabric, and selects the optimal movements of the fabric itself.
All in one
Washer and Dryer in One: LG's all-in-one washer and dryer is one of the leading appliance technologies. Save space in your home and create more space for your family

Steam washing feature
Less wrinkles means more cleanliness: LG Steam+™ technology eliminates 99.9% of allergens, such as dust particles that can cause allergies or respiratory problems, with 30% fewer wrinkles.
ThinQ™
Smart: With ThinQ™ technology, your washing machine gets smarter, from starting the wash remotely to downloading an extra cycle. Easily interact with it and access the latest innovations using Wi-Fi connectivity

Type: Front loading washing machine
Capacity: 8 kg washing machine, 5 kg dryer
AI DD™ technology (intelligent care with 18% more fabric protection)
Washer and dryer in one
Performance: AI DD Technology, 6 Motion Wash, Steam (Allergy Care), Add Item Function, Speed 1200 RPM
Durability: 10 year motor warranty, full stainless steel cylinder
Compatibility: SmartThinQ (Wi-Fi), Smart Diagnosis
Design: Glass door, white edge
Model Number: SK-WSV0805WH
| Color | White |
|---|---|
| Brand | LG |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









