Maytag clothes dryer, 7 kg, 12 programs, white
| Dimensions | 70.6 x 73.7 x 107 centimetres |
| trade mark | Maytag |
| Type | Air drying |
| Dryer capacity | 7 kg |
| Number of programs | 12 |
| Rotational Speed | 1200 rpm |
| Download type | Front loading |
| the color | silver |
| Voltage | 220-240 volts |
| Frequency | 60 Hz |
Convenient drying of fabrics with the innovative Maytag dryer system
Thanks to the Maytag dryer's sensitive drying system, laundry is dried with moderately warm air coming from all sides and the laundry is gently mixed with the soft, curved racks, instead of lying flat in the tub. The result is soft laundry without wrinkles

Reinforced stainless steel Maytag dryer tub
The Maytag Condenser Clothes Dryer has a stainless steel drum that is resistant to nicks and scratches caused by metal fasteners, buttons and screws. Using a large capacity clothes dryer can save energy when drying laundry, all you need to do is fill the dryer to the program capacity each time. Dryers with a capacity of 7 kg tend to be more suitable for families and larger households that have a larger amount of laundry that needs drying.
Maytag convection clothes dryer with multiple programs
You can choose your drying program based on how wet the clothes are in the Maytag clothes dryer, while providing complete protection for the clothes through the presence of a wetness sensor that activates after a complete drying cycle to give an order to stop when completely dry, which saves time and keeps the clothes in full elegance.

Maytag thermal dryer with the best drying system
This convection clothes dryer features a large diameter and a special, premium internal structure that delivers the best possible drying experience. It will be your best helper to dry your clothes quickly

Additional features in the Maytag clothes dryer
Drying capacity: Maytag dryer 7 kg
Maytag dryer tub material: reinforced stainless steel
Control panel: clothes dryer with electronic panel
Tank full indicator
Drying system: condenser
Number of Maytag dryer programs: 12 programs
the color is white
Model Number: SK-4KMEDC410J
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Maytag |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00









