Midea front loading washing machine, 10 kg, silver
| Dimensions | 85 x 59.5 x 56.5 centimetres |
| trade mark | Media |
| Type | washer and dryer |
| Washing capacity | 10 kg |
| Number of programs | 14 |
| Rotational Speed | 1500 rpm |
| Noise level | 57 dB |
| Type of the job | Fully automatic |
| Annual water consumption | 9900 litres |
| Total annual energy consumption | 170 kWh |
Midea washing machine with large capacity of 10 kg to wash a larger amount of clothes
By redesigning the interior of the Midea 14 Program Front Loading Washing Machine, we were able to create a large, standard-sized drum that allows you to wash more clothes in one go, making this washing machine the best 10 kg front loading washing machine suitable for large families with frequent washing.

Midea washing machine, 10 kg, stainless steel tub
The Midea washing machine with a large capacity of 10 kg comes with a modern, elegant design and tubs made of stainless steel that are resistant to corrosion and rust, keeping your clothes safe from any harm or damage that regular tubs in traditional washing machines may cause.

Front loading washing machine, 14 programs for clean clothes
You have many different washing programs in the Midea front-loading washing machine with a capacity of 10 kg and 14 programs, which are optimally designed to keep your clothes safe from wear and tear so that you can choose the most suitable for you without having to guess the special program for each type of clothing.

Powerful motor for great washing results with the Midea 10 kg washing machine, silver colour
Whatever the type of fabric that will be washed, Midea offers a 10 kg front-loading Midea washing machine with a powerful motor and a rotation speed of up to 1500 rpm with a drying capacity of 80% to ensure a washing and drying process with great results.
Midea 10 kg front loading washing machine with economical design
Get your clothes clean and experience a smarter way to wash with the Media 14 Program Washing Machine featuring the most energy and water efficiency, and enjoy the most economical and complete washing experience without any competition.
Additional features of the Midea washing machine, 10 kg - 14 programs, silver color
- Washing capacity: Midea washing machine 10 kg
Color: Silver with black door
Front loading washing machine, 10 kg, number of washing programmes: 14
Basin material: stainless steel
Midea washing machine large capacity 10 kg with electronic controls
Midea washing machine with digital display
Washing machine rotation speed: 1500 rpm
Frequency: 60 Hz
Model Number: SK-MFK100S
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00









