Midea Front Loading Washing Machine, 12 Kg, 14 Programs, Black
| Dimensions | 59.5 x 57.4 x 85 centimetres |
| trade mark | Media |
| Download type | In front of me |
| Capacity | 12 kg |
| Type of the job | Fully automatic |
| Control type | Handles - touch |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| the color | black |
| Number of programs | 14 |
| Frequency | 60 Hz |
Place your clothes while you spin with the add clothes feature
There is no need to worry if you forget to add a piece of clothing. With the Midea washing machine, you can easily add clothes while spinning. Just press and hold the on/off button for 3 seconds, and add the clothes you forgot. It is an advanced technology to enable you to add any item of clothing you forgot.

The door of the Midea 12 kg washing machine is wide and with an elaborate design
With a wide and carefully designed door, the Midea washing machine makes loading laundry quick and easy. The door of the 12 kg Midea washing machine can accommodate all types of laundry, including quilts or large sheets, saving you time and effort. In addition, your washing machine looks elegant and distinctive wherever you place it, thanks to its unique color and luxurious design.
Pre-wash cycle in the Midea washing machine to clean the toughest stains
Have tough stains on your clothes? Don't worry! The Midea washing machine comes with a pre-wash cycle that cleans the toughest stains with high efficiency. This cycle makes clothes look like new after every wash without any traces of stains

Wash your clothes quickly in 15 minutes
Do you have clothes that need to be washed quickly? Midea washing machine offers you the solution. You can wash your clothes in less than 15 minutes for clothes that do not exceed 1 kilogram and do not need deep cleaning. This feature saves you time and effort. Take advantage of the quick wash program in the Midea 12 kg washing machine.
Fresh air feature in the Midea washing machine
With a Midea washing machine, you will not only get clean clothes, but also fragrant clothes. The washing machine drum rotates every 30 minutes with a fan to ensure air circulation and deodorization. This outstanding performance gives you clean and fresh-smelling clothes every time

Specifications of Midea Front Loading Washing Machine, 12 kg - 14 programmes
- Product type: washing machine
Loading type: front loading
Washing capacity: 12 kg
Maximum rotation speed: 1400 rpm
Energy efficiency class: A
Delay start option: 24 hours
Steam function: Yes
Control type: dial + touch
Display type: LED
Time delay: Yes
Digital inverter motor: Yes
Built-in water heater: Yes
Smart Connect: Yes
Child safety lock: Yes
Model Number:SK-MF20W120WT
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00









