Midea front loading washing machine, 7 kg, silver
| Dimensions | 85 x 44 x 59.5 centimetres |
| trade mark | Media |
| the color | ashen |
| Washing capacity | 7 kg |
| Number of programs | 14 |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| Child safety lock | Existing |
| Control type | Discs and buttons |
| the weight | 55 kg |
| Voltage | 220 volt |
Midea front-loading washing machine, capacity 7 kg, the best in Saudi Arabia
The Midea front-loading washing machine, silver, 7 kg, from the Shaker group, features advanced technological features that give your clothes absolute cleanliness and protection from any damage, saving you time and giving you a comfortable day with every use.
Protect your clothes with the Midea washing machine, 14 programs, silver color
Now protect your delicate fabrics from shrinking and fading with our advanced cold water washing program in the Midea front-loading washing machine without affecting the washing performance, and let your white clothes shine with superior cleanliness without any stains, no matter how difficult they are, through the 90°C intensive program provided with it. Midea 7 kg front-loading washing machine and always get healthy and germ-free laundry

Midea front-loading washing machine, 7 kg, is an ideal economical option
Save time and energy with the fast and advanced washing programs in the Medea 7kg Front Loading Washing Machine. With the 15-minute quick wash option for small, lightly soiled loads and the 45-minute wash cycle for larger, dirtier loads, this is a washing machine that meets all your needs.
Midea washing machine, 7 kg, silver color, with control dial
The dial switch that combines a digital display with an easy circular switch is a unique solution in the Midea front-loading washing machine, so you can choose a specific program and its full details appear on the circular display for a smooth and comfortable washing experience.
Enjoy strong performance with the Midea 7 kg front loading washing machine
Midea was able to design a 7 kg front-loading washing machine with a large drum that allows you to wash any load in one go. It is a technical innovation that enhances washing power and balances performance with energy and water saving

Additional features of the Midea 7kg front-loading washing machine with 14 programmes
- Washing capacity: 7 kg
Midea front-load washing machine, 7 kg, weight: 55 kg
Number of programmes: 14 programmes
Rotation speed: 1400 rpm
Different temperatures
7 kg front load washing machine with automatic drying
Washing machine with universal motor
Midea washing machine 15 programs with child safety lock
Colour: gray with black door
Voltage: 220V/60Hz
Model number: SK-MF100W70SS
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00









