Midea front loading washing machine, capacity 12 kg, 14 programmes, white
| Dimensions | 59.5 x 57.4 x 85 centimetres |
| trade mark | Media |
| Download type | In front of me |
| Capacity | 12 kg |
| Type of the job | Fully automatic |
| Control type | ؤControl type |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| the color | أبيض |
| Number of programs | 14 |
| Frequency | 60 Hz |
Place your clothes while you spin with the add clothes feature
لا داع للقلق إذا نسيت إضافة قطعة من الملابس، فمع غسالة ميديا، يمكنك بكل سهولة إضافة الملابس أثناء الدوران. فقط اضغط وعلق زر التشغيل/ الإيقاف لمدة 3 ثوانٍ، وأضف الملابس التي نسيتها إنها تقنية متقدمة لتمكنك من وضع أي قطعة ملابس نسيتها

The door of the Midea 12 kg washing machine is wide and with an elaborate design
With a wide and carefully designed door, the Midea washing machine makes loading laundry quick and easy. The door of the 12 kg Midea washing machine can accommodate all types of laundry, including quilts or large sheets, saving you time and effort. In addition, your washing machine looks elegant and distinctive wherever you place it, thanks to its unique color and luxurious design.
Pre-wash cycle in the Midea washing machine to clean the toughest stains
Have tough stains on your clothes? Don't worry! The Midea washing machine comes with a pre-wash cycle that cleans the toughest stains with high efficiency. This cycle makes clothes look like new after every wash without any traces of stains

Wash your clothes quickly in 15 minutes
Do you have clothes that need to be washed quickly? Midea washing machine offers you the solution. You can wash your clothes in less than 15 minutes for clothes that do not exceed 1 kilogram and do not need deep cleaning. This feature saves you time and effort. Take advantage of the quick wash program in the Midea 12 kg washing machine
Fresh air feature in the Midea washing machine
With the Midea washing machine, you will not only get clean clothes, but also clothes with a fragrant smell. The washing machine drum rotates every 30 minutes with a fan to ensure air circulation and deodorization. This outstanding performance gives you clean and fresh smelling clothes every time.

Specifications of Midea Front Loading Washing Machine, 12 kg - 14 programmes
- Product type: washing machine
Loading type: front loading
Washing capacity: 12 kg
Maximum rotation speed: 1400 rpm
Energy efficiency class: A
Delay start option: 24 hours
Steam function: Yes
Control type: dial + touch
Display type: LED
Time delay: Yes
Digital inverter motor: Yes
Built-in water heater: Yes
Smart Connect: Yes
Child safety lock: Yes
Model number: SK-MF20W120WS
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00









