Midea washing machine top load twin tub 14 kg wash 10 kg dry white
| Dimensions | 580 x 1020 x 1200 centimetres |
| the color | white |
| Washing capacity | 14 kg |
| Dryer capacity | 10 kg |
| Download type | Upper |
| Rotational Speed | 1400 rpm |
| energy | 500 watts |
| Voltage | 220 volt |
| Model number | SK-TW140ADNB |
Large capacity washing
With the Midea twin tub washing machine, you won't have to make second trips to the washing machine. Thanks to the large capacity of 14 kg, you can load all your clothes in one go. This feature not only saves you time, but also saves water and the items you use to wash clothes, such as detergent, fabric softener, etc.

Free yourself with the Midea washing machine
With this large washing capacity, you can wash as many clothes as you want without overloading the washing machine. A fully opening top door makes it easier for you to load and unload clothes, so you can free yourself from frequent washing and enjoy more time for yourself and your family.

Fast drying
You can enjoy a washing machine that really cleans your clothes with faster drying performance. This unique system dries your clothes quickly, keeping fabrics safe from damage and enhancing effective drying ability

Washing machine type: twin tub washing machine
Washing machine loading type: top load
Washing capacity: 14 kg
Drying capacity: 10 kg
Number of washing programs: multiple programs
Energy efficiency level: E
Control type: knobs
Maximum power: 800 watts
Air drying system
It works without vibration or noise
Modern design control panel.
Works with all types of washing powders.
Fan designed to prevent clothes tangling
Voltage: 220/60 Hz
the color is white
Model number: SK-TW140ADNB
| Color | White |
|---|---|
| Brand | Midea |
| Item Returns | This item can be returned |
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00









