Kenwood hand blender 600 watts.
SAR 199.00
Out of stock
SKU
AB-OWHDP109WG
| capacity | Bowl 500 ml - Chopper 500 ml |
| warranty | 3 Years |
| Inner bowl | Plastic |
| Material of manufacture | Plastic |
| Watts | 600 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
| color | white |
This easy-to-use hand blender is designed to give you impressive results using patented Triblade technology. With a stainless steel wand and blades, a stainless steel whisk, and a 500ml slicer attachment, this is an easy way to prepare a variety of nutritious meals. Use the stick blender directly in a 500ml saucepan or baker's cup. Patented Tri-Blade Technology The unique foot shape disrupts the flow of ingredients and forces them into the tri-angled blades. Whisk Whip cream, prepare light meringues, or the perfect mayonnaise with the stainless steel whisk.
One speed plus turbo Complete control when mixing Stainless steel stick Ideal for all mixing needs and easy to clean 500 ml chopper Calibrated chopper with storage lid and non-slip base, chop herbs and nuts according to the texture you want. Easy-grip handle is comfortable to hold during use
| Color | White |
|---|---|
| Brand | kenwood |
| size | 500 m |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00









