Home elec 30 liter electric pressure cooker
As low as
SAR 129.00
In stock
Only %1 left
SKU
E-100-8
| capacity | 30 liters |
| warranty | 3 Years |
| Temperature | Up to 250°C |
| Material of manufacture | Estelle |
| Watts | 1500 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
| Color | Black |
Home elec electric pressure oven
This product provides more than one function in one device
Control the temperature from above and below
Cook up to 35% faster than conventional ovens
lever to close the door
Stainless steel door frame
LED display for functions and temperature
Interior lighting
It has a visible double glass window to monitor the contents while cooking
This product performs several functions (steam - grill - grill and steam)
The product comes with additional accessories inside the box (barbecue tray - barbecue skewer - handle - drip tray - safety key - door - external structure - control panel)
Pressure relief valve
The maximum capacity is 30 liters
Watts 1500
220-240V / 50-60Hz
black color
3 years warranty
| Color | White |
|---|---|
| Brand | home elec |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00









