Home elec Air Fryer Black 1600 Watt 15 Liter
SAR 799.00
In stock
SKU
E-100-13
| capacity | 15 liters |
| warranty | 3 Years |
| Temperature | Up to 230°C |
| Material of manufacture | Estelle |
| Watts | 1600 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
- Home Elec air fryer and electric oven 15 litres
This product provides more than one function in one device
All in one is not only an oven, but also an air fryer and dehydrator
Smart digital control panel with several preset functions to help you cook your favorite foods such as (steak, fish, toast, kebab, chicken, barbecue, vegetables, yogurt, bread, pizza)
The air fryer enables you to cook food with up to 80% less fat for a healthier alternative or no oil.
It contributes to fast and efficient cooking because it contains 4 heating elements and can keep the contents warm inside
Temperature up to 230°C, time range 0~60 minutes - It has a visible double glass window to keep an eye on the contents while cooking
In addition to the hot air circulation feature and 360 degree rotation system
The product comes with additional accessories inside the box (revolving skewer rack - pizza rack - bread rack - handle - rotating basket - frying basket - steak cage - baking sheet - grill - drying net)
The inner pot capacity is 15 litres
1600 watts
220-240V/50-60Hz
black color
3 years warranty
| Color | White |
|---|---|
| Brand | home elec |
| size | 15 L |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home elec Grinder Capacity 3 KgSAR 1,429.00 -
HOMEELEC Grinder Mill coffee 400 wattsSAR 173.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00









