Home Elec Digital Air Fryer 9L
SAR 579.00
In stock
SKU
HC21AFD-BK
| capacity | 9 liters |
| warranty | 3 Years |
| Temperature | Up to 200°C |
| Material of manufacture | Plastic |
| Watts | 1800- 1600 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage electricity | 220-240 Volts |
With Home Elec, electrical appliances have become easy and save time and effort
To prepare light and healthy meals for your family with a pot with a maximum capacity of 9 liters, here is this modern product from Home Elec to help you cook all your favorite foods in your kitchen with ease.
The digital air fryer has a 9 liter bowl and a power of up to 1800 watts
It works with high-speed air circulation technology for frying
- The tastiest food and snacks without oil with up to 80% less fat
Digital display to set the time from 1-60 minutes
Touch screen allows you to control the appropriate temperature from 50-200 degrees Celsius
The high power effect of fast cooking frys the food evenly and completely
The air fryer with a sleek and shiny circular design deserves a prime place on the kitchen counter
Cooking pot with non-stick coating for easy cleaning
It comes with additional accessories such as: pizza tray - frying pan - skewer rack - 2 food shelves - food tongs - rubber pad
Power: 1600-1800 watts
Voltage: 220: 240 volts
Frequency: 50/60 Hz
Available in black
3 years warranty
| Color | White |
|---|---|
| Brand | home elec |
| size | 9 L |
| Item Returns | This item can be returned |
We found other products you might like!
-
Home Elec 200 Watt Wood GrinderSAR 177.00 -
HOMEELEC Grinder 500gm 350WSAR 599.00 -
HOMEELEC Grinder Capacity 2 Kg 370 WattSAR 935.00 -
Home Elec grinder 200 watt whiteSAR 159.00 -
HOMEELEC Coffee Grinder 130 WattsSAR 659.00 -
Home elec coffee grinder 200gSAR 359.00 -
Home Elec grinder 200 watts, navy blueSAR 159.00 -
HOMEELEC Grinder Mill 350 gram 310 wattsSAR 379.00 -
HOMEELEC C fee coffee grinder 240 gramsSAR 529.00 -
HOMEELEC Grinder 1 Kg 350 WattsSAR 699.00









